Řekne-li se ruleta, jistě každý přesně ví, o čem je řeč. Základem je samozřejmě plátno pro samotné sázení, a dále samotné hrací kolo, které rozhoduje o tom, kdo vyhraje, nebo naopak prohraje. Ruleta však není pouze jedna a existuje více různých typů. Ty se liší hlavně plochou pro samotné sázky, ale rozhodně ne nijak markantně.
Ve většině kasin na našem území, a samozřejmě také v Evropě jasně vede takzvaná Evropská ruleta. Originální název této verze je European Roulette a dá se říci, že je nejoblíbenější na celém světě. Samotné kolo rulety je rozděleno na celkem 37 polí. Pole 1.16 tvoří čísla, která však nejsou řazena chronologicky, ale náhodně. Střídavě jsou jim přiřazeny barvy, a to červená a černá. Posledním, tedy 37. polem je potom zelená nula, která znamená ztrátu všech sázek – tedy pokud jedna z nich není právě na onu nulu. Hraní této Evropské rulety je velmi jednoduché a každé místo na herním poli má pevně danou výši zhodnocení.
Na velmi podobném principu funguje i Americká ruleta, jenom s tím rozdílem, že hrací kolo má celkem 38 polí, jelikož obsahuje hned dvě nuly. Onou druhou nulou je takzvaná dvojitá nula, která má své místo také v samotné části určené přímo pro sázky jako takové. Jak již napovídá sám název, tato ruleta je velmi oblíbená hlavně v zámoří.
Z těchto dvou typů se však postupně vytvořili další, ale již méně rozšířené typy. Za zmínku tak stojí třeba Multi Ruleta, což je násobná varianta rulety Evropské. Z té vychází také takzvaná Francouzská ruleta, která je oblíbená pro své vyšší výhry a také proto, že při prohře hráč ztratí jenom polovinu sázky. S větší šancí jistě souvisí i Zero ruleta, která neobsahuje nulu, ale vsází se pouze na samotná čísla. Z hlediska různých variant sázení existuje také Bullseye Ruleta, která umožňuje klasické sázení, ale i hru nazývanou jako twist.